A beton kötési ideje és locsolása – meddig kell?
A betonozás egyik legfontosabb lépése az utókezelés. Hiába öltünk bele rengeteg pénzt és időt, hiába történt a beton készítése házilag gondosan, ha nincs megfelelően utókezelve, az egész munka odaveszhet.
Az utómunka több lépést is tartalmaz, de a legfontosabb nem más, mint:
A beton locsolása.
De vajon mennyi a beton kötési ideje, meddig kell öntözni, és a friss betonra mikor lehet ráhajtani autóval, azaz mikor lehet terhelni?
A beton kötési ideje
A beton száradási ideje a hidratáció, amely hónapokat is igénybe vehet. Ez szerencsére nem jelenti azt, hogy hónapokig folyamatosan foglalkoznia kell a kész betonozással.
Az első napokban a beton kötése igen gyorsan zajlik, éppen ezért ekkor adja számunkra a legtöbb feladatot.
Ez a szakasz körülbelül 2-3 hétig tart.
De mit is kell tenni pontosan ebben az időszakban?
Beton utókezelése
Az első és legfontosabb lépés, hogy a beton szilárdulása alatt védeni kell minden káros hatástól:
- forróság, erős napsugárzás
- erős, kiszárító szél
- fagy.
Házi módszerekkel a védelmet kétféleképpen lehet ellátni:
- beton takarása: a takarást olyan anyaggal kell megoldani, ami megtartja a nedvességet (pl.: terfil vagy juta, vagy párazáró fólia hermetikus lezárással).
- beton locsolása: az öntözésnél pedig arra kell figyelni, hogy az erős vízsugár az első pár napban kárt tehet a friss betonban, ezért célszerű inkább permetezni.
A beton hűtése az ipari környezetben professzionális technológiák segítségével is kivitelezhető. A mixer kocsiban a frissbeton hűtésére folyékony nitrogén használható. A nyári nagy melegben a cementet a cryoment eljárás segítségével cseppfolyós nitrogénnel vagy cseppfolyós szén-dioxiddal (azaz kriogén gázokkal) hűtik le.
Meddig kell öntözni a betont?
De vajon meddig kell locsolni a betont?
Sok tényező befolyásolja a beton kötési idejét:
- időjárás (meleg-hideg, száraz-párás, stb.)
- szerkezet (oszlop, fal, járda, stb.)
- zsalu
- alapanyagok mennyisége, minősége.
Éppen ezért érdemes biztonsági megoldást választani, és 2-3 hétig folyamatosan öntözni a betont.
Melegben, hidegben, vagy nagy hőmérséklet változás idején a beton száradása felgyorsulhat, ekkor pedig megterhelő folyamatosan nedvesen tartani – de ez szükségszerű a minőségi munkához és végeredményhez!
Ha hirtelen beáll a fagy, akkor nagyon fontossá válik a többrétegű takarás alkalmazása.
De meddig nem lehet használni?
Friss betonra mikor lehet rámenni autóval?
Már az első napon megszilárdul a beton. De ez nem jelenti azt, hogy elbírja a terhelést. 1 nap után talán már egy ember ráállhat, de érdemes ezzel is több napot várni.
Autóval pedig minimum egy hetet, de ha biztosra akar menni, akkor várja meg a beton kötési időt illetve azt az időintervallumot, ameddig tart a beton öntözése.
Összegzés
Az előző cikkel együtt mostanra megtanulhatta a betonozás alapjait. Nincs más hátra, mint hozzálátni – akár szakemberrel, akár házilag.
Mindig menjen az óvatósságra, mindig használjon munkavédelmi eszközöket, és türelmesen várja ki a beton száradási időt, így sokkal kisebb eséllyel érhetik meglepetések.
Mindig gondoljon erre:
Mit számít pár nap, ha cserébe nem kell évtizedekig néznie az autó nyomait a betonban?