Mikor használható egy elkészült útvonal?
Sokszor látjuk, hogy egy új útszakasz elkészült, felfestették a burkolatjeleket, kihelyezték a táblákat, korlátokat, de az építmény még nem használható, esetleg hónapokig még el van zárva a forgalom elől.
Vajon miért nem vehetjük birtokba rögtön, miután műszakilag elkészült?
A forgalomba helyezési eljárás szabályai
Az építési engedély alapján elkészült építmény használatára az építést engedélyező hatóság adhat határozatot.
Utak esetében az építést engedélyező közlekedési hatóság folytatja le a forgalomba helyezési eljárást az építtető (vagy megbízottja) kérelmére.
A forgalomba helyezésre is alkalmazott, jelenleg érvényes szabályozás:
93/2012. (V. 10.) Korm. rendelet az utak építésének, forgalomba helyezésének és megszüntetésének engedélyezéséről.
A kormányrendelet részletezi, hogy milyen dokumentumok alapján lehet lefolytatni a forgalomba helyezési eljárást. Ezek közül a legfontosabbak közé tartozik a lezárt műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyv, a megvalósulási terv és valamennyi érintett hozzájárulása.
Befejezett műszaki átadás-átvételt követően tudja a hatóság az eljárást megkezdeni. Az eljárás ügyintézési határideje 25 nap. Amennyiben a kérelem nem tartalmaz minden előírt dokumentumot, hiánypótlást írnak elő, ami növeli az ügyintézési határidőt. Az eredményes forgalomba helyezésről kiadott határozatnak jogerőre kell emelkednie. Ezeket összegezve, legkedvezőbb esetben az építmény befejezése után mintegy másfél hónap elteltével lehet közlekedni az új útszakaszon.
Lényeges az átfutási idő szempontjából az érintettek száma. Ezek közé tartoznak a szakhatóságok (pl. környezetvédelem, vízügy), a közút kezelője, keresztezett egyéb közlekedési létesítmény kezelője (pl. MÁV), az érintett közművek üzemeltetői, az érintett ingatlan tulajdonosok és az útszakasz jellegétől függően sok más egyéb szervezet, illetve személy. Bármely érintett esetében előfordulhat, hogy nyilatkozatának kiadása hosszabb időt, vizsgálatokat igényel, ami az eljárás felfüggesztését is eredményezheti.
Fentiek szerint kedvezőtlen esetben előfordulhat, hogy az útszakasz az építés befejezése után akár fél évvel még nem nyitható meg a közforgalom számára.
Időigényes lehet például, ha a megépített út szintben keresztez egy vasúti fővonalat. A szintbeni vasúti-közúti keresztezés biztonsági rendszerét, annak megfelelőségét több szempontból vizsgálják.
Az ideiglenes forgalomba helyezés
A kormányrendelet lehetőséget ad az ideiglenes forgalomba helyezésre. Ez sok esetben segít, hogy hamarabb használható legyen az út, vagy annak egy önállóan üzemképes része.
Ideiglenes forgalomba helyezést engedélyezhet a hatóság például abban az esetben, ha az út annak minden biztonsági elemével elkészült, de az út melletti területen még olyan munkavégzés zajlik, ami az út biztonságos közforgalmát nem befolyásolja.
Az ideiglenes forgalomba helyezési engedélynek érvényességi ideje van, annak lejárata előtt kérelemre meghosszabbítható.
Az ideiglenes forgalomba helyezési engedély kiadásához is teljesülnie kell a forgalombiztonsági feltételeknek. Az ideiglenesség nem lehet kevésbé biztonságos.
Összefoglalás
Egy új útvonal amikor műszakilag elkészül, még nem használatra kész.
Ha közlekedőként úgy látjuk, hogy minden készen van, ott az aszfaltburkolat a rá festett jelekkel, kész a járda a szegélyekkel, működnek az árkok, kitették a táblákat, megépítették a korlátokat és a kivitelező levonult, mindez nagy valószínűséggel csak azt jelenti, hogy a befejezték az építést és megkezdődött a forgalomba helyezési eljárás. Ennek keretében bírálják el, hogy a tervnek és az építési engedélynek megfelelően épült-e meg a létesítmény.
Az építtető felkészültségétől, az építmény bonyolultságától, az érintettek számától függ, hogy a közlekedési hatósághoz minden előírt és szükséges mellékletet sikerült-e csatolni a forgalomba helyezési kérelemhez. Amennyiben a kérelem nem teljes, hiánypótlás, felfüggesztés állhat elő, ami jelentősen növelheti az eljárási időt.
Az építtetőnek, a kivitelezőnek és a hatóságnak is érdeke a forgalomba helyezési engedély kiadása a lehetséges legrövidebb átfutással, azonban ez nem jelenthet engedményt a közlekedésbiztonság terén és nem csorbíthatja egyetlen érintett érdekeit sem.
Indokolt esetben van jelentősége az ideiglenes forgalomba helyezésnek -amennyiben annak feltételei fennállnak-, így hamarabb megindulhat a közforgalom egy új létesítményen.
Összegezve:
A forgalomba helyezés elhúzódhat, de az engedély kiadását biztonságunk érdekében türelmesen ki kell várni.
Ide vonatkozó korábbi cikkeink:
https://utepitesakademia.hu/utepites-folyamata/
Felhasznált irodalom:
A fotók saját készítésűek