1 m3 beton: súlya, keverési aránya (mennyi cement szükséges?)
1 m3 betonhoz mennyi cement kell, mekkora egy köbméter beton súlya, milyen keverési aránnyal érdemes dolgozni? Minden a beton köbméteréről!
Otthoni keverésnél gyakran felmerülnek olyan kérdések, hogy milyen arányban adagoljuk a beton alkotórészeit, mekkora súlyra számítsunk, mennyi fér egy talicskába, hányszor kell fordulnunk?
Mekkora a súlya 1 m3 betonnak?
Mint tudjuk, a beton alapvetően cementből, adalék anyagból (homokos kavicsból) és vízből áll.
Egy köbméter beton nem tűnik soknak, 1x1x1m-es kocka kezelhető nagyságú. Azonban a beton fajsúlya bekevert állapotban elérheti a 2500 kg/m3 értéket is. Ez azt jelenti, hogy az 1x1x1 méteres kockánk 2,5 tonna súlyú is lehet. Ezt figyelembe véve kell eldöntenünk, hogy a tervezett betonos munkánkhoz vállaljuk-e a házilagos hagyományos keverést. A tervezett mennyiséghez a homokos kavicsot és a cementet házhoz kell szállítani, a keverőbe be kell lapátolni, a beépítési helyre ki kell talicskázni.
Nagyobb volumen esetén meggondolandó a zsákos beton alkalmazása, sőt célszerűbb lehet a betonrendelés, nemcsak az egyszerűbb logisztika miatt, hanem az állandóbb minőség érdekében is.
Mennyi anyag szükséges 1 m3 betonhoz?
Nem mindegy, hogy miből mennyit teszünk bele, a beton minősége függ a felhasználási céltól, az elvárt teherbírástól. Nem mindegy, hogy aljzatbetont, alapozást, burkolatot, vagy teherhordó szerkezetet készítünk. Éppen ezért csak átlagos, közelítő adatokat tudunk adni.
Átlagos esetben (kerítéslábazat, járda burkolat, kerítés alap) a beton elkészítéséhez az alkotóelemeket a következő aránnyal lehet kalkulálni:
- 15-20% víz
- 10-15% cement
- 60-75% sóder
Ez azonban nem azt jelenti, hogy az egy köbmétert így felosztva a végeredményünk is egy köbméter (azaz 1000 liter) kész betonkeverék, illetve beépített beton lesz. A betonban ugyanis a keverés és beépítés során megindul a kötési folyamat, ami a párolgással együtt csökkenést eredményez, valamint a beépítésnél tömörödik az anyag. Tehát az anyagmennyiségeket meg kell növelni.
Mindezt figyelembe véve átlagosan a következő mennyiségekkel számolhatunk 1 m³ betonhoz:
- 1 tömegrész cement, ami átlag 300 kg;
- 6 tömegrész sóder, ami átlag 1800 kg;
- 0,6 tömegrész víz, ami átlag 180 kg, illetve liter.
A beton szilárdságát elsősorban a benne levő cement mennyisége és minősége határozza meg, ezért vesszük 1-nek a cement tömegrészt, a többit pedig ahhoz arányosítjuk.
Korábbi cikkünkben írtunk részletesen a tömeg arányos anyag mennyiségek számításáról.
Meg kell jegyezzük, hogy a keverővíz mennyiségét a sóder víztartalma is befolyásolja. Nem szabad túlvizezni a keveréket. Könnyebb bedolgozni a folyósabb betont, de a szilárdságának, minőségének, homogenitásának nem tesz jót.
1 m3 beton hány talicska?
Az otthoni hagyományos keverés esetén a betonkeverőgép mellett a talicska a legfontosabb eszköz, evvel tudjuk a beépítési helyre juttatni a keveréket. Egyes országrészekben ezt az eszközt furik néven ismerik.
A munka megkezdése előtt két fontos kérdés adódik, az egyik, hogy egy köbméter hány keverés, a másik meg az, hogy egy köbméter betonkeverék hány talicska?
A betonkeverők többfélék, átlag 80-150 literesek. Maximum háromnegyedig érdemes megpakolni, így egy köbméter beton mondjuk 12-20 keverés lehet.
A talicskák is többfélék, de vehetjük úgy, hogy egy átlagos talicska 100 kg teherbírású (továbbá egy átlagos erőben lévő munkásnak elég is ennyi). Már tudjuk, hogy egy köbméter bekevert beton anyag maximum 2500 kg (minimum 2200 kg). Mindezek alapján úgy kalkulálhatunk, hogy 1 m³ betonkeverék 22-25 talicska.
Összefoglalás
Egy köbméter beton, amit legegyszerűbben 1x1x1 méteres kockának képzelhetünk el, nem tűnik soknak, nagynak, viszont a beton fajsúlya miatt igen nehéz, átlag 2,2 és 2,5 tonna közötti a súlya.
Ezt a viszonylag nagy mennyiségű anyagot figyelembe véve döntsünk róla, hogy vállalható-e, gazdaságos-e az otthoni, hagyományos keverés, amihez betonkeverő és talicska (esetleg több is) szükséges, valamint több jó erőben lévő segítő munkaerőt igényel.
Ne hallgassunk az arányokat leegyszerűsítő „szakikra”, nem jó a sokszor hallott, biztosnak kikiáltott három lapát sóder, egy lapát cement arány, felesleges pénzkidobást, túl erős (könnyebben repedő) betont eredményez.
Ne feledkezzünk meg a beton utókezeléséről sem, amiről korábbi cikkünkben már írtunk.
Fontos a munkavédelem, komoly súlyokkal kell dolgozni, tervezzük meg a talicskázás biztonságos útvonalát, vigyázzunk magunkra és munkatársainkra!
Ide vonatkozó korábbi cikkünk:
- https://utepitesakademia.hu/beton-keveresi-aranyok/
- https://utepitesakademia.hu/beton-locsolasa-kotesi-ideje/
Felhasznált irodalom:
- https://ezermester.hu/cikk-252/Betonozas_hazilag
- https://tudasmania.hu/1-m3-kobmeter-beton-hany-liter/
- https://betonozz.hu/1-m3-beton-osszetetele/
- https://ebau.hu/ennyi-1-m3-beton-ara-hazilag/
A fotók eredetét a képeknél feltüntettük.