A mészkőliszt és a bitumen kapcsolata
Mi a szerepük az ásványi töltőanyagoknak az azfaltkeverékek, aszfalthabarcsok előállításánál, mi köze van a mészkőlisztnek a bitumenhez — és magához az útépítéshez?
Az aszfaltanyagok készítésénél bitumen kötőanyagra és különböző szemcsenagyságú ásványi anyagokra van szükség. Nagyon fontos alkotóelem a 0,063 mm-es szemcseméretnél finomabb töltőanyag. Ez a ma alkalmazott aszfaltreceptekben elsősorban mészkőlisztből áll.
A mészkőliszt szerepe az aszfaltkeverékben
A töltőanyag bitumennel keverve aszfalthabarcsot alkot, mely stabilizáló szerepet tölt be. A töltőanyag ásványi összetétele, felületi tulajdonságai, összetétele, adagolt mennyisége befolyásolja a burkolat tulajdonságait és élettartamát.

Töltőanyagként elsősorban karbonátos kőzeteket célszerű felhasználni, mint például a bázikus tulajdonságú, a bitumenhez igen jól tapadó őrölt mészkőlisztet.
Hogyan hat a mészkőliszt az aszfaltkeverékben?
A finom részek mennyisége befolyásolja legjobban az ásványi anyag fajlagos felületét, nagyobb arányú finom anyag megnöveli a felületet és ennek következtében megnő annak stabilizáló, megkötő képessége is.
A töltőanyag mennyiségétől és tulajdonságaitól nagymértékben függ a bitumen kővázhoz tapadása, az aszfalt bedolgozhatósága, tömöríthetősége, az aszfalt öregedése, az aszfaltburkolat nyomvályúsodással szembeni ellenállása.

Jól megválasztott töltőanyag (mészkőliszt) adagolással a nyomvályú ellenállás és az öregedéssel szembeni ellenállás növelhető. Az aszfalt receptúra ennél azért bonyolultabb, mivel a teherbírást viszont a nagyobb szemcseméretű adalékanyagok és a bitumen mennyisége, arányai és tulajdonságaik alapvetően megszabják. Az aszfalt tervezésben meg kell találni a megfelelő teherbírást adó, ugyanakkor kevésbé öregedő és nyomvályúsodásnak is ellenálló keveréket (több egyéb szempontot is figyelembe véve, pl. megfelelő érdesség).
Miért mészkőliszt? Lehet helyettesíteni?
Az aszfalthabarcs (bitumen és töltőanyag keveréke) az aszfaltbetonok fontos alkotórésze. A bitumennel kialakított kapcsolat egyik sarkalatos pontja a töltőanyag ásványi eredete. A legelterjedtebben használt töltőanyag a mészkőliszt, melyből Magyarország is jó minőségű, bőséges készlettel rendelkezik. A hazai aszfaltgyártásban elterjedten használt mészkőliszt származási helye Miskolc (Alsózsolca), Mexikóvölgy.
Ez az anyag kiváló tulajdonságokkal rendelkezik útépítési felhasználásra. Megvizsgálták egyéb, helyettesítő anyagok lehetőségét is, pl. a Pilisvörösvár térségi, a mészkőliszthez hasonlító tulajdonságú dolomit alkalmazását, azonban legmegfelelőbbnek az eddig használt mészkőliszt bizonyult. A kutatási eredmények szerint a mészkőliszt és a bitumen közötti erős kölcsönhatás következtében a merevség minden esetben nagyobb mértékű volt, mint a dolomit, vagy egyéb ásványi töltőanyag alkalmazásakor. Mészkőliszttel az aszfaltok maradó alakváltozással szembeni ellenállása növelhető, csökkenthető a keréknyomvályúk kialakulásának lehetősége.
A mészkőliszt egyéb felhasználási területei
Mészkőliszt betonkeverékben
Az aszfaltkeverékben mutatkozó kedvező hatása alapján vizsgálták alkalmazhatóságát a betonokban is. Előnyös és hátrányos, valamint hosszabb távon még nem teljesen ismert hatása van, ezért széles körben nem terjedt el a mészkőliszt alkalmazása betonkeverékekben. Egyes speciális esetekben használják (pl. a kötési idő csökkentésére, a bedolgozhatóság javítására).
Talajjavítás
A mészkő, illetve mész anyagú talajjavításnak két felhasználási területe van.
Az egyik nem útépítési, hanem mezőgazdasági. Amit itt használnak, az természetes eredetű üledékes tengeri mészkő meszezőanyag. Savanyú talajok javítására szolgáló őrlemény, vagyis mészkőliszt. Elősegíti a talaj jobb vízháztartását és szerkezetét, ezáltal a növények fejlődését. Mészhiány pótlására szolgál. A meszezés hatására csökkenthető a talaj savanyúsága, ennek köszönhetően a talaj számos tulajdonságában javulás következik be. A kedvezőbb kémhatás és a javuló víz- és levegőgazdálkodás hatására nő a mikroorganizmusok mennyisége, élénkebb lesz a talajélet.

A mész másik felhasználási területe az építési altalajok javítása, viszont ez nem mészkőliszttel történik. A meszes talajkezeléskészítéséhez felhasználható mész lehet őrölt égetett mészpor, vagy porrá oldott mész (mészhidrát), vagy mésztej.
A javítandó talajok lehetnek az iszapok, agyagos iszapok, iszapos agyagok, sovány és közepes, valamint kövér agyagok, márgák, és lösz-talajok. A mésszel való kezelés egyszerű, gazdaságos, hatásos és környezetkímélő.
A meszezés hozzájárul a földmű építés gyorsításához, mert olyan időjárási körülmények között is munkavégzést tesz lehetővé, ahol hagyományos technológiával munkagépeket nem lehetne biztonságosan mozgatni. A meszes talajkezeléssel javítható az altalaj, és az ágyazati rétegek tömöríthetősége és teherbírása. Elnedvesedett, átázott agyagok hatékonyan száríthatók, könnyebben tömöríthetők és teherbírásuk is megnő. Ezért hatásosan alkalmazható töltések építésénél, a felső földmű zónában. A mésszel stabilizált talajok nyírószilárdsága megnő, így meredekebb rézsűhajlás építhető, így a területigénybevétel is csökkenthető.
A mészkőliszt előállítása, szállítása, beszerzése
A mészkőlisztet őrléssel állítják elő. Az ipari felhasználáshoz (aszfaltgyártáshoz) a műszaki előírások szerinti tanúsítvánnyal rendelkező, maximum 0,063 mm-es szemcseméretű, megfelelő tisztaságú őrölt mészkőliszt alkalmazható, szállítása a keverőtelepre tartálykocsiban történik, az aktuális nagytételű beszerzési árakon.

Mezőgazdasági talajjavításhoz is lehetséges tartálykocsis szállítás, de ebben az esetben praktikusabb lehet a zsákos kiszerelés alkalmazása. 25, 40 és 50 kg-os zsákokban hozzáférhető általában. A zsákos anyag ára elég nagy szórást mutat, 20 000 és 40 000 Ft/tonna között mozog jellemzően.
Összefoglalva:
A mészkőliszt ipari felhasználásban elsősorban az aszfaltkeverékekben a bitumennel alkotott habarcsanyag készítéséhez szolgáló fontos ásványi anyag, melyet őrléssel állítanak elő legfeljebb 0,063 mm-es szemcseméretűre.
Mezőgazdasági felhasználása a kedvezőtlen (savanyú) talajok javítására szolgál.
Az aszfaltkeverék előállításáról, összetételéről, a mészkőlisztről továbbiakat részletesebben itt lehet olvasni.