Tapadóhíd betonra: Minden, amit a használatáról tudni érdemes
A tapadóhíd két felület közötti jó tapadást biztosító vékony réteg.
Kültéren és épületen belül is használható anyag, mely javítja egy beton aljzat vagy fal és egy arra kerülő burkolat közötti tapadást, valamint csökkenti az alatta lévő réteg nedvszívó képességét.
Mire használjuk a tapadóhidat? Milyen tulajdonságai vannak?
Használhatjuk falfelületre és aljzat betonra egyaránt, amikor a tapadást illetően biztosra szeretnénk menni. A tapadóhidak, ahogyan a nevük is mutatja, két felület közötti tapadást javítják, azonkívül csökkentik és egyenletesebbé teszik az alapfelület nedvszívó képességét.
Felújítási munkák esetében az erős tapadás következtében nem kell elbontani a régi burkolatot, felületet, hanem egyszerűen ráépíthetjük az új burkolatot.
Az aljzat kiegyenlítő alapozó és a tapadóhíd részben azonos felhasználási területű, azonban a tapadóhíd a két réteg jó kapcsolódásán túl csökkenti a nedvszívó képességet, így javítva a falak és az aljzatok szellőzését.
A tapadóhíd sokféle felületen jól használható, három anyag esetében azonban nem ajánlott:
Ne használjuk a tapadóhidat fémen, fán és műanyagon, ezeken az anyagokon nem tapad meg, ilyenkor felesleges a használata.
Bár az alapozó és a tapadóhíd részben azonos tulajdonságú, a legtöbb esetben mégis célszerű mindkettőt alkalmazni. Ajánlott legalább egy rétegben felhordani mélyalapozót, majd a használati utasítás szerinti idő után felvinni a tapadóhidat. Legbiztosabb azonos gyártmányú alapozót és tapadóhidat vásárolni.
A tapadóhíd készítés menete
Első nagyon fontos lépés a megfelelő felület biztosítása, vagyis letakarítani azt a felületet, amire tenni fogjuk.
El kell távolítani a leváló darabkákat, akár régi, akár új felületről van szó. Alaposan meg kell tisztítani.
A megszáradt, tiszta felületre hordjuk fel az alapozót ecsettel vagy hengerrel. Célszerű azonos márkájú alapozót és tapadóhidat beszerezni. Olvassuk el a használati útmutatót, mert kétféle technológia létezik. Az egyik típusú tapadóhíd teljesen száraz alapozott felületre kerül, a másik típus viszont kissé nedves felületet igényel.
A tapadóhidak általában bekevert, folyékony állapotban kaphatóak, azonban érdemes alkalmazás előtt egy fúrógépbe fogott keverőszárral átkeverni, a leülepedett anyagrészt is egyenletessé tenni.
A tapadóhíd anyagát általában ecsettel vagy hengerrel viszik fel a felületre.
A legjobb eredményt száraz, enyhe időben érjük el. Plusz 5 fok alatt és +25 fok felett lehetőleg ne dolgozzunk evvel az anyaggal, valamint nedves időben sem.
A száradási, illetve kötési idő eltérő lehet, az egyes gyártmányok leírása ad erről információt.
A tapadóhíd anyagot és az alapozót egyéb anyagokkal ne keverjük, ne próbáljuk a régről maradt, garázs takarításkor talált egyéb rendeltetésű anyagokat megmenteni, rosszabb lehet a tapadás a vártnál.
A tapadóhíd felhordása során és a kötés, száradás alatt nedvesség, csapadék ne érje az anyagot, csökkenhet a tapadóképesség.
Összefoglalás
A tapadóhíd megkönnyíti az építkezés egyes munkafolyamatait, biztosabb lesz munkánk eredménye, az egymásra kerülő rétegek nem fognak elválni, ha például egy aljzatbetonra kiváló tapadóképességű anyagot hordunk fel, mely kiválóan együtt dolgozik az alatta és felette lévő rétegekkel.
Egy felújítási munka során a tapadóhíd jelentősen leegyszerűsítheti és felgyorsíthatja a munkát avval, hogy a régi fal-, vagy padlóburkolatot nem szükséges elbontani, az új burkolat kiválóan fog tapadni a meghagyott régi felülethez.
Nagyon fontos a felület előkészítés, mozgó részek eltávolítása, portalanítás, tisztítás. Szennyezett felületen nincs megfelelő tapadás.
Többféle gyártmány található az üzletekben, melyek alapvetően hasonlóak, de kisebb eltérések lehetnek, például a fogadó felület szárazsága, illetve nedvessége terén, vagy a kötési és száradási idők tekintetében. Alaposan olvassuk el és tartsuk be a használati útmutatóban javasoltakat.
Ne kísérletezzünk egyéb anyagok hozzákeverésével, a speciálisa erre a célra (építőipari felületek közötti maximális tapadás biztosítása) kifejlesztett anyagnál jobbat nem tudunk barkácsolni.
A tapadóhíd anyag felhasználási területe korlátozott, fém, fa és műanyag felületek esetében a tapadás növelésére nem alkalmas a tapadóhíd.
Ide vonatkozó további cikkeink:
https://utepitesakademia.hu/aljzatbeton/
https://utepitesakademia.hu/betonra-betonozas/
https://utepitesakademia.hu/toredezett-beton-javitasa-felujitasa/
https://utepitesakademia.hu/beton-javitas/
Útépítés Akadémia: Beton (akár utólagos) simítása és lehúzása
Útépítés Akadémia: Beton kiegyenlítés, avagy az önterülő beton (tudnivalókkal)
Felhasznált irodalom:
https://www.bekasepker.hu/mire-valo-a-tapadohid
https://hoszigeteloaruhaz.hu/blog/index.php?mire-jo-a-tapadohid-
https://www.kemikalrt.hu/index.php/informaciok/61-miert-kell-a-tapadohid
Az ábra saját készítésű.