Zsalukő: Fajtái, lerakása, — és ötletek (útmutató)

A zsalukő egy üreges beton elem, egy javarészt betonból álló öntvény. Az építkezést egyszerűsíti, gyorsítja, a zsaluzatot helyettesíti, kiváltja.

zsalukő lerakása

Zsalukő fajták

A hagyományos zsalukő 50x30x23 cm méretű. Gyártanak többfélét, de az 50 cm hosszúság azonos.  25 cm magas zsalukövek is kaphatók.

Egy gyártó választéka például a következő (mm-ben):

Hosszú Széles Magas

  • 500 150 250
  • 500 200 250
  • 500 250 250
  • 500 300 250
  • 500 400 250

Fentiektől eltérő méretű zsaluköveket is beszerezhetünk. A zsalukő célja az építkezés egyszerűsítése, így többféle idomot kaphatunk: központi-, sarok- és záróelemet is. Raklapon csomagban is megvehetjük a zsaluköveket, amin a sarok és záróelemeket is megtaláljuk. 

Beépítésnél fél zsalukőre is szükség van többnyire, egyes fajták középen dupla falúak, ott szétvágható. 

zsalukő fajtái

A zsalukő felhasználási területei

A zsalukő a zsaluzatot helyettesíti, az építést egyszerűsíti. A zsalukő beton anyaga önmagában nem erős, a teherviselést az üregekbe öntött, jól bedolgozott, a célnak megfelelő erősségű beton biztosítja. Szükség esetén vasalással is erősíthető.

Ez a vegyes megoldás (előregyártott, gyengébb elemekbe bedolgozott erősebb betonanyag) nem tud olyan stabil lenni, mint egy homogén betonszerkezet, így ipari felhasználása a magasépítésben nem számottevő. Útépítési munkák esetén is inkább kiegészítő létesítményeknél lehet célravezető, útmenti parkolók burkolata mellett például. 

Legnagyobb felhasználási területe a kisebb, családi házas építkezéseknél adódik, de ott sem tartószerkezeti funkcióval.

Mi mindenre használhatjuk a zsalukövet?

A zsalukövet az épületek alapja fölött, lábazatként építik be a leggyakrabban. A megfelelő padlószint eléréséhez ez a legegyszerűbb megoldás.

Kerítésépítésre kiváló, egyszerű gyors, esztétikus kerítés aljzat és pillérek készíthetők így.

Megépíthető az egész kerítés is ilyen módon, azonban ez esetben különösen fontos a megfelelően széles és teherbíró, fagyhatár alá nyúló sávalap építése, különben a jelentős súlyú kerítésünk nem lesz állékony és stabil.

Pincék is építhetők evvel a technológiával, de valamilyen szigetelő anyagot is ajánlott beépíteni. 

Támfalak is gyorsan építhetőek zsalukőből, azonban csak két méter magasságig ajánlott házilag nekifogni, magasabb építményhez szakember ajánlott, sőt érdemes tervet készíttetni. 

Lépcső építésére is nagyon jól alkalmazhatók a zsalukövek.

A megmaradt zsaluköveket más célra is felhasználhatjuk, például kertészeti elemként is jól működik.

A zsalukő beépítése

Bármit is építünk zsalukővel, számolnunk kell az elemek önsúlyával és az üregeket kitöltő beton súlyával. Stabil építményt csak teherbíró alapra tudunk készíteni (rendszerint fagyhatár alá érő sávalapra). A tervezett építményünkhöz az elemeket megfelelően kell egymásra raknunk, hogy állékony szerkezetet kapjunk. 

Az egyes sorokat fél elemmel elcsúsztatva rakjuk fel úgy, hogy az üregek egymás fölé kerüljenek. A beleöntött beton így biztosítja a stabilitást. A legtöbb elemet aránylag könnyen tudjuk kettévágni (hogy fél elemet kapjunk), az előregyártásnál gondoltak erre.

Legtöbbször megerősítés is szükséges, amit vasalással biztosíthatunk. Ha nincs ebben gyakorlatunk, a vasaláshoz kérjünk szakembertől segítséget, tanácsot.

A zsalukövekben hornyok vannak, hogy a hosszanti vasalás jól elhelyezhető legyen.

A felrakott zsalukövek kibetonozását legfeljebb 3-4 soronként el kell végezni, alaposan tömörítve, majd az időjárástól függően, kötés alatt rendszeresen locsolva.

A beton minőségének kiválasztásához, a bedolgozáshoz és az utókezeléshez további cikkeink adhatnak támpontot. 

A szükséges beton mennyiségét közelítően a zsalukő belső térfogatából számíthatjuk. A kitöltő betont általában legegyszerűbb és legbiztosabb a helyszínre rendelni (kivéve kis mennyiség esetén). 

Összegezve:

Zsalukővel egyszerűen, gyorsan tudunk lábazatokat, kerítéseket, kisebb falazatokat, alacsony támfalakat, lépcsőket építeni.

Nem kell zsalut készíteni és nem kell elbontani. Esztétikusabb (simább) felületet kapunk a hagyományos zsaluzással szemben. Kevesebb vakoló anyagra lesz szükség (ha nem natúr felület a cél).

Az egymást követő technológiai folyamatoknál a beton teljes kötési idejét nem muszáj kivárni, mivel a zsalukő elemek is terhelhetők korlátozottan.

Teherhordó szerkezetet ne építsünk belőle, arra a monolit beton, vagy az előregyártott tartók alkalmasak. Ha statikailag méretezzük a zsaluköves építményünket, akkor csak a kitöltőbetonnal számoljunk, a zsalukő gyengébb anyagával ne.

Többféle kialakítású és méretű zsalukövek kaphatók, keverni, variálni veszélyes, azonos elemekből építsük meg a tervezett létesítményünket az állékonyság érdekében.

Ne feledkezzünk meg a megfelelő teherbírású alapról, ne hanyagoljuk el annak körültekintő megépítését, csak biztos alapra tudunk állékony zsaluköves szerkezetet készíteni.

Ide vonatkozó korábbi cikkeink:

https://utepitesakademia.hu/beton-tipusok-jelolesek/
https://utepitesakademia.hu/beton-locsolasa-kotesi-ideje/
https://utepitesakademia.hu/beton-keveresi-aranyok/
https://utepitesakademia.hu/beton-locsolas/