Bitumenes vízszigetelés – Milyen típusai vannak? Hol használható?

Az építmények bitumenes vízszigetelése hatékony megoldás a nedvesség ellen, a vízkárok megelőzésére. Érdemes ismerni a különböző típusait, előnyeit és alkalmazási területeit, hogy az építmények hosszú távon védettek maradjanak!
Vízszigetelésre több esetben van szükség az építményeknél. Útépítésnél, hídépítésnél jellemzően a hídszerkezetek acél, vagy vasbeton pályalemezét kell a nedvességtől óvni, illetve pályaszerkezet repedések javításánál lehet szükséges, valamint munkahézagoknál fontos a vízbejutás kizárása.
Épületeknél az alapozás és a felmenő fal között, tetőknél, pincékben merül fel a csapadékvíz, vagy talajvíz kizárása szigeteléssel. Medencéknél, föld alatti tartályoknál is szükséges a vízszigetelés.
Alapvető vízszigetelő anyagok
A legelterjedtebbek a bitumenes alapú vízszigetelő anyagok. A kőolajszármazékú bitumen legnagyobb felhasználási területe az aszfaltgyártás és a szigetelőanyagok készítése.
Szigetelés lehetséges cement alapú anyaggal is bizonyos esetekben, de többnyire előnyösebb a bitumen alapú szigetelés, annak rugalmassága miatt. Műanyag alapú szigetelőanyagok is kaphatóak, speciális felhasználási területtel, többnyire drágábbak a bitumenes anyagoknál.
A bitumenes vízszigetelő anyagok fajtái
Alapvetően kétféle bitumenes vízszigetelő anyag létezik, egyik a lemezes, a másik a képlékeny állapotban felhordható, kenhető, illetve fújható.

Lemezes szigetelés
A lemezes szigetelőanyagnak kell legyen egy hordozó rétege is, amire a bitument rádolgozzák. A hordozó lehet pl. üvegszövet, vagy műanyag fólia. A bitumenes oldalán általában homokszórást alkalmaznak védelemként. Többnyire tekercsben kapható.
A régebbi típusoknál a felületre rá kell égetni a lemezeket, de ma már létezik öntapadós bitumenes lemez is, amit különösen akkor célszerű alkalmazni, ha tűzveszélyes körülmények állnak fenn.
A bitumenes lemez előnye, hogy a rétegvastagsága állandó, egyenletes. Leggyakoribb a 4 mm vastagságú, de kapható 3 és 5 mm vastag is.
Előnye még, hogy könnyen szabható, méretre vágható.
Kapható UV sugárzásnak ellenálló típus is, ez lapostetők esetében fontos különösen.
A vízszigetelő lemez terítése előtt a fogadó réteget meg kell tisztítani és célszerű kellősítő anyagot ráhordani a jobb tapadás érdekében. Ahol a lemezt vásároljuk, meg fogjuk kapni hozzá a legalkalmasabb kellősítő anyagot is, amit a használati utasítás szerint hordjunk fel.
A lemezeket a gyártói ajánlás szerint célszerű átlapolni.
A szigetelésre egy védőréteg kerüljön, ha falazat alá építjük. Ez lehet egy vékony védőbeton.
Hídépítésnél a védőréteg rendszerint aszfalt anyagú.
Szükség esetén a szigetelő lemezeket több rétegben alkalmazzuk, ha talajvíznyomás, vagy más körülmény indokolja. Erre a tervdokumentációban részletterv kell készüljön.
Lemezes szigetelés anyagáraként 2025 első félévében négyzetméterenként 4-5000 Ft becsülhető.
Kenhető bitumenes szigetelés
Kezdetben a kenhető bitumenes vízszigetelő anyaghoz egy szilárd bitumen tömb felmelegítésével jutottunk hozzá. Ez elég bonyolult és veszélyes munkafolyamat, de még most is kapható ilyen bitumen tömb az építőanyag telepeken, például repedés kiöntésre ma is megfelelő megoldás.

A korszerű kenhető anyagok főleg vödrös kiszerelésben kaphatóak. A felhasználási céltól függően általában valamilyen adalék anyagot is kevernek a bitumenhez, ami az anyag célzott tulajdonságát (pl. tapadását) javítja. Az ilyen anyag alkalmazása sokkal egyszerűbb és biztonságosabb, mint a bitumentömb felolvasztásos módszer.
A vödrös, kenhető anyagot ecsettel, hengerrel fel lehet vinni a megtisztított felületre. Alapozó, kellősítő ez esetben is szükséges általában, erről az értékesítő, vagy a gyártó adhat információt.
Nagy előnye a lemezes szigeteléssel szemben, hogy kis helyekre, beugrókra, íves felületekre is felhordható, kitölti a hézagokat, kisebb repedéseket.
Elmarad a lemezek szabása, átlapolása, hegesztése.
Házilag könnyebben megvalósítható a kenéses szigetelés, mint a lemezes, kevesebb a hiba lehetőség.
A kenhető bitumenes szigetelő anyagok jelenlegi fajlagos ára 3.000-5.000 Ft/liter között becsülhető.
Annak eldöntését, hogy egy építményen hol alkalmazzunk lemezes szigetelést és hol célszerű a kenhető módszer, legjobb szakemberre bízni. Tervezett építmények esetében erre részletterv vonatkozik.

A fújható bitumenes megoldást (spray) eredetileg gépkocsi alvázvédelemhez használták, de ma már épületekhez, falakhoz is kapható ilyen, egyszerűen, gyorsan felhordható anyag.
A fentiekben leírt technológiákkal Jelenleg átlagosan bitumenes vízszigetelésre 3 és 6 ezer forint közötti anyagárat becsülhetünk.
Tartósság, hibalehetőségek, karbantartás, javítás
A bitumenes vízszigetelő anyagok alapvetően időtállóak, ellenállnak a nedvességnek, vegyi anyagoknak, UV-sugárzásnak. Megóvják az épületeket a nedvességtől, megelőzik az ilyen károkat.
Mindez akkor igaz, ha a célnak megfelelő anyagot választottunk, gondosan végeztük a munkát, betartottuk a gyártó felhasználási utasításait és időszakosan elvégezzük a karbantartási feladatokat.
Hibalehetőség a nem jól megválasztott anyag, a nem megfelelő időjárás (hideg, nedves idő), a nem kellően letakarított fogadó felület, a nem kivárt technológiai idő a következő munkafázisig.
Az elkészült bitumenes vízszigetelést érdemes évente felülvizsgálni, a csatlakozások, átfedések állapotát ellenőrizni. Célszerű szükség szerint kitakarítani a szigetelés környezetét, eltávolítani a növényzetet, szennyeződéseket.
Amennyiben a felülvizsgálat során kisebb hibákat, repedéseket észlelünk, célszerű minél előbb valamilyen bitumenes tömítőanyaggal javítani.
Nagyobb hibák, sérülések, átázás esetén bonyolultabb lehet a javítás, mivel a szigetelésre rendszerint további rétegek kerültek, így ajánlott szakember tanácsát kérni.
A bitumenes vízszigetelés megvalósításánál, javításánál fontos szempont a munkavédelem, mivel sokszor veszélyes anyagokkal dolgozunk. Védőkesztyű, védőszemüveg ajánlott. Minden esetben gondosan olvassuk el a felhasználói, alkalmazási utasításokat, ajánlásokat és tartsuk be a baleset megelőzési szabályokat és gondoljunk a környezetvédelemre is.
Útépítési, hídépítési alkalmazások
Útburkolatok munkahézagainál bitumenes szalagokat használnak az eltérő időben készült felületek összedolgozásához, tapadásához.
Hidak acél, vagy vasbeton pályalemezeit védeni kell a csapadékvíz károsító hatásától, ezért szigetelő réteget alkalmaznak.

Többféle megoldás lehetséges, pl. modifikált bitumenes vastaglemez, poliészter-fátyol szövet, vagy rácsbetét erősítéssel (mBL), rugalmas műanyag alapú szigetelésű, szórással felhordott rendszer (RMA), vagy modifikáltbitumen-alapú, kenhető szigetelőréteg, többnyire kétkomponensű, SBS-adalékkal, vagy modifikált, bitumenalapú kent réteg (PmB).
A szükséges és legjobb megoldást a híd kiviteli terv erre vonatkozó részlete adja meg minden esetben.
Felhasznált irodalom:
https://mesterekfutara.hu/blog/bitumenes-vizszigeteles-mi-ez-mibol-keszul-miert-es-hova-hatekony
https://www.mapei.com/hu/hu/tervezoknek/bitumenes-lemezes-v%C3%ADzszigetel%C3%A9s
https://hun.sika.com/hu/webinars/bitumenes-lemez-hasznalata.html
https://qjob.hu/blog/arak/bitumenes-vizszigeteles
A képek forrásait az egyes fotóknál feltüntettük.