Betonmixer méretek: Minden a mixerkocsi méretekről
Milyen betonmixer méretek léteznek napjainkban, milyen mixerkocsi méreteket érdemes
használni a különböző alkalmazási területeken — és miért?
Kényelmes és megbízható megoldás a keverőtelepi beton használata. A telepről mixerkocsival lehet a legpraktikusabban a munkahelyre juttatni a bedolgozandó anyagot. A betonozási munka előkészítésénél hasznos tájékozódni a mixerkocsi típusokról, méretekről, hogy a legjobb és leggazdaságosabb lehetőséget válasszuk.
Keverjük, vagy hozassuk a betont?
A betonkeverék készítésének több módja van.
A hagyományos eljárás a helyszínen kevert beton, az alapvető összetevőkkel. Kis mennyiség esetén lehetséges egészen egyszerű módon, lapáttal összekeverni a sódert, a cementet és a vizet. Ez egyszerű módszer, de nehezen érhető el a homogén összetétel, a megfelelő minőség, valamint nem utolsó sorban nehéz fizikai munka. Eggyel jobb lehetőség a forgódobos keverő használata. Megkönnyíti és gyorsítja keverési munkát. Akár kézzel, akár géppel keverjük, szóba jöhet a zsákos beton, amihez csak vizet kell adagolni, így növelve a homogenitást.
Fenti módok az egyszerűbb munkákhoz lehetnek gazdaságosak, mint például egy kerítésépítés, vagy garázs építés. Nagyobb mennyiségű beton bedolgozásához érdemes lehet a keverőtelepi betont választani. Akkor is célszerűbb a hozatott beton, ha kedvezőtlen időjárási körülmények között kell dolgoznunk, vagy speciális anyagra van szükségünk, amihez adalékszerek szükségesek. Az adalékok nem megfelelő arányú bekeverése ellentétes hatású, rontja a minőséget. Keverőtelepen pontosan be tudják állítani az adagolást.
A keverőtelepi betont ki kell szállítani a munkahelyre. Az egyszerű, billenő platós teherautós megoldás problémás lehet, hová teríti, nehéz szakaszosan billenteni, útközben összeállhat, szétosztályozódhat.
A legbiztosabb kiszállítási mód a mixerkocsi. Ez a szerkezet menet közben is keveri, forgatja a keverőtelepen beleöntött anyagot, így megfelelő állapotban tartja a munkahelyre érkezésig. Az így kijuttatott anyagot nevezzük mixerbetonnak, vagy másnéven transzportbetonnak.
A mixerkocsiból a bedolgozási helyen szakaszosan is kinyerhető az anyag. Betonszivattyút alkalmaznak, ha a mixerkocsiból nehezen elérhető bezsaluzott helyre kell juttatni a keveréket (pl. magasra, vagy nem terhelhető a zsaluzat környéke). Létezik speciális jármű is, ami egybeépített mixerkocsi és betonpumpa. Egy találó szóösszetétellel ezt úgy nevezték el, hogy „pumix”. A betonszivattyúkról egy másik cikkben írunk részletesen.
Hogyan válasszunk mixerkocsit?
Legfontosabb, hogy megbecsüljük a beton anyag szükségletet.
Egyszerűbb alakzatnál ezt térfogatszámítással meg rudjuk határozni. A beépítésnél a betonkeveréket tömörítjük, így ráhagyással kell számoljunk. Legalább öt százalékkal több anyagot tervezzünk a számított térfogatnál. Bonyolultabb alakzatnál már a terv készítésnél célszerű erre gondolni és a tervezőtől az anyagmennyiséget is bekérni.
Az anyagszükséglet becslés után nézhetünk szét az elérhető mixerkocsi kapacitás tekintetében.
A mixerkocsik szállítási kapacitása jellemzően 7-10 köbméter között van.
A legtöbb mixerkocsis szállítónál megszabnak egy minimális mennyiséget. Ha ennél kevesebbet rendelünk, akkor is közel annyit fizetünk, mintha a minimumot hozatnánk. Fontos, hogy minden körülményt előre tisztázzunk, rögzítsünk a keverőteleppel és a szállító céggel (ami szerencsés esetben ugyanaz a vállalkozás).
Jó esetben a mixerkocsi a zsaluzat közelébe tud állni, így a kocsiból adagolt anyagot be tudjuk hordani. Vannak különleges helyzetek, amikor nem tud a kocsi olyan közel állni, hogy bedolgozzuk az anyagot, vagy nem tudunk feljutni egy építmény magasan zsaluzott területére. Ilyenkor szükséges a betonpumpa. Ha a fentiekben ismertetett speciális járművet, a pumixet választjuk, hogy egyesítsük a mixert és a pumpát, akkor számoljunk avval, hogy a pumixnak általában kisebb a betonkeverék szállító kapacitása, mint a hagyományos mixerkocsinak. Ilyenkor célszerű kikalkulálni, hogy mi a leggazdaságosabb, mixerkocsit és betonpumpát alkalmazni, vagy egyben megoldani pumix járművel. Ez elég összetett feladat, a szükséges betonpumpa gémnyúlást is figyelembe véve.
Összefoglalás
A betonozás nem csak abból áll, hogy összekeverjük a sódert a cementet és a vizet, majd behordjuk a zsalu közé, betömörítjük és hetekig nedvesen tartjuk. Ez az alap, de az egészet jól meg kell tervezni és előkészíteni. Ki kell kalkulálni, hogy a leggazdaságosabb és hogyan tudjuk a legjobb minőséget elérni. Sok esetben a mixerkocsival keverőtelepről biztosított anyag a legjobb megoldás (nagy mennyiség, kedvezőtlen időjárás, adalékszerek alkalmazása), esetleg betonpumpával kombinálva (nehezen elérhető munkaterület). Ez esetben figyelembe kell venni, hogy a pumix bérlés olcsóbb megoldás, mint a mixerkocsi és külön betonpumpa, viszont a pumix betonszállító kapacitása kisebb, mint a sima mixerkocsié, továbbá a pumix szivattyú gémkinyúlása általában 24, vagy 28 méter, az önálló betonpumpáé viszont akár 40 méter feletti is lehet. Tehát ha nagy mennyiséget kell hozni és messzire kell pumpálni, akkor gazdaságosabb lehet az egyszerű mixerkocsi és az önálló betonpumpa.
Sok esetben legjobb egy szakember segítségét kérni, mindezt eldönteni, hogy rendeljünk-e betont és mixerkocsit, kell-e szivattyú, pumix legyen vagy külön szállítás és pumpálás a kedvezőbb. A szervezésben is jól jön a tapasztalat, hogy több gép és emberek egyszerre biztonságosan mozogjanak a munkaterületen.
Összehangolt munkavégzést igényel, a mixerkocsit, a betonpumpát, a beton tömörítést koordinálni kell, a munkagépek és az emberek előre megtervezett módon kell dolgozzanak, hogy a bedolgozás jó minőségben, balesetmentesen megvalósuljon.
Ide vonatkozó korábbi cikkeink:
https://utepitesakademia.hu/betonszivattyu-beton-pumpa/
https://utepitesakademia.hu/beton-tipusok-jelolesek/
https://utepitesakademia.hu/beton-keveresi-aranyok/
Felhasznált irodalom:
https://betonozz.hu/mixerkocsi-meretek/
https://betonozz.hu/pumix-meretek/
https://betonozz.hu/betonszivattyu-elonyei-hasznalata-es-fajtai/