Betonozás esőben? A friss beton esővel érintkezése

Mit érdemes tudni a betonozásról esőben? Mi történik, ha a friss betont eső éri? Hogyan tudunk mégis belekezdeni és védekezni az esőzés ellen?

Esőben építkezni nem szerencsés. Több technológiai folyamatra kifejezetten káros a csapadékos időjárás. Mit tegyünk, ha megrendeltük a betont és esőre áll az idő? Mit tehetünk, ha betonozás közben kap el az eső?

Bedolgozás mixer kocsiból, beton szivattyúval esős időben
Forrás: Freepik

Az eső hatása a friss betonra

A beton alapvetően cementből, sóderből (homokos kavicsból) és vízből áll, meghatározott arányban. A víztartalom növekedése negatívan hat a beton tulajdonságaira.

Nem mindegy, hogy bedolgozás közben éri eső a betont, vagy a kötés, illetve szilárdulás során. Az eső időtartama, intenzitása fontos tényező, valamint eltérő a hatás meleg és hideg időben.

Eső a beton bedolgozása közben

Ha megtehetjük, ne szervezzünk beton bedolgozást olyan napokra, amikor az előrejelzés esőt jósol.

Időjárás változás hirtelen is előfordulhat. Ha nagy intenzitású esőt, záport kapunk beépítés közben, legjobb szüneteltetni a munkát, a már beépített anyagot pedig takarjuk le. Kisebb eső, szemerkélés kezelhető, ez nem fogja károsítani a betonunkat.

Nyáron jobban elviselhető egy zápor is, hiszen a magasabb hőmérséklet következtében a leesett csapadék elpárolog rövid idő alatt. Hideg időben ritkábban záporozik, inkább tartósabb esők a jellemzőek, ez már cement kimosódást okozhat a beépítés során, ilyenkor legjobb szünetet tartani.

Bedolgozás mixer kocsiból, beton szivattyúval esős időben
Forrás: Freepik

Ipari körülmények között, nagyobb munkáknál könnyebb az eső károsító hatását kizárni. Otthoni keverésnél, bedolgozásnál okoz inkább problémát az eső.

Eső hatása kötési, szilárdulási időszakban

A kedvező időjárási körülmények között beépített betonunkat friss állapotban a kötési időszakban is érheti intenzív vagy tartós eső és természetesen később, a szilárdulás alatt is kaphat csapadékot.

Legveszélyesebb az első két-három nap, amikor a kötési folyamat megindult és erőteljesen halad.

Alapesetben a friss betont az utókezelés során vízzel kell permetezni, hogy nedvességtartalma megmaradjon. Eső esetén viszont fordított a helyzet, meg kell óvni a plusz vízmennyiségtől. Takarás nélkül a még nem szilárd betonban kárt tehet az eső, kimoshatja a cementet és lényegesen csökkenhet az elérhető szilárdsági érték.

Járófelületek esetében a záporozó eső nemcsak szilárdsági problémát okozhat, hanem esztétikai kár is keletkezhet. Egy szépen lesimított járda tetején megjelenő apró gödrök igen elcsúfítják a felületet, ami szinte nem is javítható, csak marással, vagy vékony réteg felhordással mérsékelhető (mindkettő problémás).

A friss betont (egy-két napos betont) mindenképpen takarjuk le fóliával, paplannal eső esetén, mivel nem tudhatjuk pontosan, hogy milyen erős és milyen hosszú lesz az esőzés.

Két-három nap után elvileg már nem károsítja az eső a betonunkat, intenzív esőtől azért célszerű ekkor is takarással óvni.

Összefoglalás

Legjobb elkerülni az esőt betonozás közben, valamint a friss beton első néhány napján.

Az erős intenzitású eső kimoshatja a cementet a betonból.

Különösen veszélyes lehet a késő őszi, téli csapadék, mert egy éjszakai lehűlés során fagyási kárt is okozhat.

A verő eső kárt tehet a nem teljesen kötött beton felületen is.

Ha esőt kapunk, legbiztosabb letakarni a kész felületet.

Három nap után már nagy kár nem tud keletkezni esőzés miatt, mivel a szilárdulás már előrehaladott állapotban lesz, de ekkor is hasznos a letakarás.

Ide vonatkozó korábbi cikkeink:

https://utepitesakademia.hu/fagyallo-beton/

Beton locsolás, öntözés — mettől meddig kell? (utepitesakademia.hu)

https://utepitesakademia.hu/beton-tipusok-jelolesek/

https://utepitesakademia.hu/beton-locsolasa-kotesi-ideje/

https://utepitesakademia.hu/beton-keveresi-aranyok/

Felhasznált irodalom:

https://betonozz.hu/betonozas-esoben/

https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__epitkezes__10330924-kimosta-a-cementet-az-eso-a-betonbol

https://mixerbeton.blog.hu/2021/07/11/mixerbeton_bedolgozas_esoben