Betonozás hideg időben: hány fokig lehet, hogyan változik a kötési idő?

Mit érdemes tudni a betonozásról hideg időben, hány fokig érdemes belekezdeni és mekkora a beton kötési ideje hidegben? Minden fontos információ!
A betonozási munkát nem lehet mindig nyári időjárásra ütemezni, ősztől tavaszig is szükség lehet kültéri építkezésre. Mi számít hidegnek a betonozás szempontjából? Mi az ideális hőmérséklet és mennyi a minimális hőfok beton keverés, bedolgozás esetén? Szabad betonozni nulla fok alatt? Tudunk védekezni a hideg ellen betonozási munkák során?

Betonozásra kedvező és kedvezőtlen hőmérséklet
A beton bedolgozása és utókezelése során a plusz 15 Celsius fok a legmegfelelőbb hőmérséklet. Ilyen hőfokon indul meg a legoptimálisabban a kötés és így éri el 28 nap alatt a tervezett szilárdságot a beton. Természetesen egyetlen éghajlaton sem biztosítható kültéren egy hónapon át ez a hőmérséklet. Ettől magasabb hőfokon jobban kell ügyelni az utókezelés során a nedvesen tartásra, alacsonyabb hőmérsékleten lassul, vagy meg is állhat a kötési folyamat.
Tizenöt fok alatti napi átlaghőmérséklet időszakában célszerű biztosítani, hogy plusz öt foknál ne legyen hidegebb a betonkeverék hőmérséklete bedolgozáskor és a kötés első három napjában. Legfontosabb, hogy ne érje fagy a friss betont. Nulla foknál és még hidegebb időben megáll a kötési folyamat és valószínűleg nem fogja elérni a tervezett szilárdságot a beton.
Előfordulhat, hogy nem tudjuk elkerülni, hogy hidegben (plusz öt fok alatt, sőt akár nulla fok alatt) végezzünk betonos munkákat. Körültekintéssel, fegyelmezett munkavégzéssel és speciális technológiával lehetséges a betonozási munka hidegben is, azonban mínusz tíz fok alatt már nem javasolt, ekkor már nagy eséllyel károsodik a beton anyag.
Betonozás nulla és plusz öt fok közötti külső hőmérsékleten
Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál lassabban köt a beton. 0 fok alatt pedig leáll a beton kötése.
Célszerű elérni, hogy az első három napban a friss beton hőfoka ne legyen plusz öt foknál alacsonyabb, így tud a kötés megfelelően megindulni. Az elején a kötés intenzívebb, ezért meghatározó az első néhány nap hideg időben. Ebben az időszakban a fagyás kritikus lehet a beton végső szilárdságára nézve. A beton szilárdulásának későbbi fázisában a beton kötése nagyrészt már megtörtént, a végleges szilárdságot már megközelítette a beton. Azután már sokkal lassabban és kisebb mértékben szilárdul a beton, egy kisebb fagy már nem lesz kritikus, de természetesen kerülendő a szilárdulás végső szakaszában is.
Nem tudhatjuk előre pontosan, hogy éjszaka mennyire hűl le a levegő, ha napközben is csak plusz öt fok körül alakul, fel kell készülni a hidegebbre és akár a fagyra is. Keverék készítéskor érdemes meleg vizet adagolni és a cementet fűtött helyen tartani egészen a felhasználásig.
Az utókezelés minden időben fontos, de hidegben különös figyelmet érdemel. Hideg időben inkább ne permetezzünk vízzel az utókezelés során, inkább takarással tartsuk melegebben és nedvesen a friss betont. Többféle takarási megoldás lehetséges, fóliával, takaróval, geotextíliával, hőszigetelő paplannal célt érhetünk. Néhány fok is sokat segít a külső hideggel szemben.
Betonozás nulla fok alatt
Ha ilyen időben kell betonozni, akkor helyszínen kevert beton már nem alkalmas, mixerbetonnal szabad csak nagy figyelemmel dolgozni.
Nulla fok alatt mindenképpen kötésgyorsító, fagyásgátló adalékot kell a betonba keverni, ami helyszíni keverésnél nem működik megfelelő hatékonysággal. Keverőtelepen tudják ezt megfelelő adagolással elvégezni. A hideg lassítja a kötési, szilárdulási folyamatot, ezen segít a kötésgyorsító.
Számítva arra, hogy a kötésgyorsító, fagyásgátló alkalmazása ellenére sem fog a kötés optimálisan megvalósulni, emelni szokták néhány százalékkal a cement adagolást ilyen hidegben. Ennek a mértékét is nehéz helyszíni keveréssel megadni, ez is a mixerbeton alkalmazást indokolja.
Fontos, hogy a telepről minél előbb a helyszínre érjen a beton anyag, hogy szállítás közben ne hűljön plusz öt fok alá.
Fagyott talajra nem szabad betonozni. Egyrészt olvadáskor a beton megsüllyedhet, megrepedhet, másrészt a fagyos talajjal érintkező friss beton anyag is megfagyhat és megáll (vagy meg sem indul) a kötése. A fagyott talajt ki kell olvasztani, tömöríteni betonozás előtt.
A zsalu anyag is fontos, a fém anyagú zsaluzást hidegben jobb kerülni, mivel a fánál jobban vezeti a hőt és lehűti az érintkező beton anyagot. A fa zsaluzat segít melegebben tartani a friss betont. Célszerű a szokásosnál tovább fent hagyni a fa zsaluzatot és csak később elbontani, így szerepet játszik a melegebben tartásban és a nedvesen tartásban is az utókezelés során, mivel locsolni nem szabad hidegben.
A betont takarni kell bármilyen rendelkezésre álló fedőanyaggal (fólia, takaró, geotextil, paplan, stb.).
Fontos megbecsülni, hogy meddig kell különösen óvni a betont a megfagyástól. Erre van egy mérőszámunk: Amíg a beton a szilárdulás során el nem éri az 5 N/mm² nyomószilárdságot, nem fagyhat meg. Később sem szerencsés a szilárdulás további időszakában, de akkor már nem kritikus hatású.
Mennyi idő alatt éri el ezt az értéket?
Ez elsősorban függ a cement minőségétől (erősségétől), a víz-cement tényezőtől (a beton képlékenységétől) és a megindult kötési folyamat alatti beton hőmérséklettől.
Magas szilárdsági osztályú cement alkalmazásával, folyósító adalékszerek segítségével (a víz-cement tényező csökkentésére) és öt fok felett tartott beton hőmérsékleten az 5 N/mm² nyomószilárdságot mintegy fél nap alatt elérhetjük.
Több napig várható mínusz tíz fok alatti időben ne kezdjünk betonozási munkát, nagy valószínűséggel nem tudjuk az előírt szilárdságot elérni.
Összefoglalás
Betonozási munkát legjobb plusz öt fok feletti hőmérsékleten végezni, valamint a kötési és szilárdulási időszak is öt fok feletti hőfokot igényel.
Ha van rá mód, akkor egy építmény ütemezésénél a külső betonozást áprilistól októberig kell tervezni, novembertől márciusig pedig a beltéri munkákra célszerű koncentrálni.
Ha hidegben kell betonos munkát végezzünk, célszerű mixerkocsis betont rendelni, a keverőtelepen az időjárásnak megfelelő recept szerint fogják a betont előállítani, kötésgyorsítóval, fagyásgátlóval, folyósító adalékkal.
A helyszínen ügyelnünk kell a bedolgozandó beton öt fok feletti hőmérsékletére, a kötés első pár napjában ennek a minimum öt foknak a megtartására, lehetőleg fa zsaluzat alkalmazására, a fagyott talaj elkerülésére, utókezelés során a beton takarására.
Különösen gondosan kell kivitelezni hideg időben az olyan beton szerkezetet, amit a használat során is erősen fog érni a fagy és a sózás károsító hatása. A használati fagyhatásról, sózásról másik cikkünkben írunk részletesen.
Mínusz tíz fok alatt nem tanácsos betonozni!
Ide vonatkozó korábbi cikkeink:
https://utepitesakademia.hu/fagyallo-beton/
Beton locsolás, öntözés — mettől meddig kell? (utepitesakademia.hu)
https://utepitesakademia.hu/beton-tipusok-jelolesek/
https://utepitesakademia.hu/beton-locsolasa-kotesi-ideje/
https://utepitesakademia.hu/beton-keveresi-aranyok/
Felhasznált irodalom:
https://betonozz.hu/beton-kotesi-ideje-hidegben/
https://www.dalostuzep.hu/blog/betonozas-telen/
https://www.proidea.hu/termekalkalmazasok-5/sika-betonozas-hideg-idoben-16748.shtml