Kinek van elsőbbsége?

Védett útvonal, alárendelt útvonal, táblák, jobbkéz szabály, mindig figyeljünk!

A balesetek nagy része az elsőbbségadási szabályok be nem tartásából ered. Kinek van elsőbbsége? Akinek megadják!

Örökérvényű igazság, mindig figyelni kell, számítani kell az esetleg szabálytalanul közlekedőkre is.

A megszokás és a valóság

Hajlamosak vagyunk megszokásból vezetni, tudjuk fejből, hogy a megszokott útvonalon milyen táblák vannak, hol kell szétnézni, elsőbbséget adni.

De mi történik akkor, ha valami megváltozik? Például reggel hiányzik egy fontos tábla, mert éjszaka valaki nekiment és még nem volt alkalom a pótlásra. Ha ez „elsőbbségadás kötelező” tábla volt, rögtön átalakul az elsőbbségi helyzet. Aki ilyenkor jár arra először, nem tudja, hogy volt ott egy tábla… A jelzések hiánya jobbkéz szabályra is utalhat.

Egy útfelújítás, csomópont átépítés után is megváltozhat a forgalmi rend. Erre általában külön táblán felhívják a figyelmet, persze ha észleljük ezt a táblát.

Másik fajta általánosítás a szabályok olyan megszokása, hogy általában úgy szokott lenni. Például általában az egyenesen haladó útvonal a védett és a csatlakozó ágon kell elsőbbséget adni. De nem minden esetben!  Van olyan csomópont amikor az egyenesen haladó kell elsőbbséget adjon az ívesen érkezőnek.  Az ilyen kialakításnak mindig megvan az indoka, ne próbáljuk kutatni az okot, tartsuk be az aktuális helyzetre vonatkozó szabályt.

Ívben haladónak elsőbbsége van az egyenesen haladóval szemben
Ívben haladónak elsőbbsége van az egyenesen haladóval szemben

Másik beidegződés, hogy a jobbra fordulónak elsőbbsége van a szemből balra fordulóval szemben. Ez így van, kivéve, ha az aktuális jelzések másképp szabályozzák. Az ilyen kialakításnak is megvan természetesen a közlekedésbiztonsági, forgalomszabályozási indoka. Ha jobbra fordulás előtt találkozunk egy „elsőbbségadás kötelező” táblával, akkor bizony el kell engedjük a szemből balra fordulót.

A jobbra forduló el kell engedje a szemből balra fordulót a tábla alapján
A jobbra forduló el kell engedje a szemből balra fordulót a tábla alapján

Felmerülhet még, hogy milyen mértékig kell tolerálnunk az esetleges szabálytalankodót.

Ha egy jármű az elsőbbséggel rendelkező útvonalon a megengedett sebességnél gyorsabban halad, akkor is a védett úton van. Más kérdés, hogy milyen nagyságrendű a sebességtúllépés. Ha például a megengedett sebesség kétszeresével halad, valószínűleg nem lehet reálisan időben észlelni a mellékirányból és nagy balesetveszélyt jelent. Ez esetben baleset esetén várhatóan felelős a védett úton, de erősen szabálytalanul haladó autós, mivel nem ad esélyt arra, hogy kellő időben észleljék.

Összegezve

Mindig figyeljük a táblákat, burkolatjeleket, egyéb jelzéseket. Ne vezessünk megszokásból. Sok az információ az utak mentén, de szokjuk meg, hogy a tábla és a burkolatjel az elsődleges, azokra mindig figyelni kell.

Sajnos azt is figyelembe kell vegyük, hogy nem mindenki tartja be a szabályokat. Kezeljük türelemmel a figyelmetlen, vagy esetleg erőszakos vezetők okozta helyzeteket.

Ha a megszokottól eltérő jelzésrendszerrel találkozunk, haladjunk lassabban, értelmezzük a helyzetet, tartsuk be az aktuális szabályozást. Ne keressük a szokatlan jelzések indokát, bízzunk a forgalomszabályozási szakemberekben, a forgalomtechnika egy külön tudomány, a forgalmi rend kialakítást alapos elemzés előzi meg.

Ide vonatkozó korábbi cikkeink:

https://utepitesakademia.hu/forgalomtechnikai-eszkozok/

https://utepitesakademia.hu/utburkolati-jelek-felfestese/

https://utepitesakademia.hu/kozlekedesbiztonsag/

https://utepitesakademia.hu/kozlekedesi-tablak/

A fotók saját készítésűek.