Aknatető: A legfontosabb adatok és a beépítés

Föld alatti vezetékeknél elkerülhetetlen, hogy meghatározott helyeken aknák létesüljenek. Ezek az aknák szolgálhatják a vezeték funkcióját, ilyen például a csapadék csatorna víznyelő aknája, létesülhetnek tisztíthatósági szempontból (pl. szennyvízvezeték dugulás elhárításra), szükségesek lehetnek technológiai esetben, pl. elágazásnál, csatlakozásnál, de aknát kell építeni a vízvezeték bekötésénél is, ebben tudják elhelyezni a vízórát és az elzáró csapokat is. 

Miért fedjük le az aknákat?

A föld alatti közművezetékek aknáit nem hagyhatjuk szabadon, valamilyen módon le kell zárni azokat. Egyrészt balesetmegelőzési szempontból kell lefedni az aknákat, akár egy útszakaszon, utcában, vagy egy zárt kertben létesülnek; lefedés nélkül járókelők, lakók, állatok beleeshetnek, járművek megsérülhetnek. 

Másrészt ezek az aknák a vezetékek tisztítására, karbantartására is szolgálnak, sokszor fontos szerelvények vannak bennük; a lefedéssel elkerüljük, hogy szennyeződés, szemét kerüljön bele. 

Az aknák típusai

Egy közművezeték építésnél, egy útépítésnél az aknákat legtöbbször előregyártott beton, vagy vasbeton elemekből építik, helyszínre adaptált típustervekből. 

Lakóházak udvarán készülhet helyszínen építve is.

Az aknák lehetnek négyszögletesek és kör alakúak. Szennyvízvezetékeken találunk legtöbbször kör alakú tisztítóaknát. Csapadékvíz vezeték aknái lehetnek kör alakúak és szögletesek is. Vízóra aknája szinte minden esetben négyszög alaprajzú.

A fedlapok rendszerint igazodnak az akna alaprajzhoz, de nem feltétlenül azonosak avval. 

Az akna fedlapok fajtái

Az akna fedeleket időnként el kell mozdítani, tisztítás, karbantartás, vízóra leolvasás céljából, vagy átépítés esetén. 

Alapvetően kétféle nyitható fedlap létezik, az egyik a felhajtható, ami egy kerettel egybeépített, egyik oldalán erős zsanérokkal rögzített szerkezet. Ilyen például az útépítéseknél rendszerint szegély mellé beépített víznyelő akna.

Felhajtható víznyelőakna -aszfalt kopóréteg beépítés előtti állapotban
Felhajtható víznyelőakna -aszfalt kopóréteg beépítés előtti állapotban

Felhajtható víznyelőakna -aszfalt kopóréteg beépítés előtti állapotban

Kör alakú fedlap is lehet felhajtható, ebben az esetben egy ponton tartja egy különlegesen erős zsanér.

Kör alakú felhajtható csatorna fedlap
Kör alakú kivehető fedlap szögletes foglalatban
Kör alakú kivehető fedlap szögletes foglalatban

Másik nyitható típus a kivehető, vagy elhúzható fedlap. Ezeknél a fedlap kivevést különösen óvatosan kell végezni, sérülések elkerülésére. A fedlap általában öntött vas anyagú és aránylag nehéz. Egy ember elvileg elbírja, de veszélyes munkafolyamat kivenni és helyére tenni egyaránt.

Az elhúzható fedlapos megoldással leggyakrabban családi házak előkertjében, pár évtizede készült vízóra aknákon találkozunk. Ez a fedlap a rajta lévő nyílásba akasztott szerszámmal az acél keretből kihúzható. Nagyon nehéz a fedlap, egy elhamarkodott mozdulat és az aknatető már bele is esett az aknába… Aki próbálta már, az tudja, hogy nagyon nehéz kiszedni onnan, átlósan fér csak ki, plusz tönkreteheti a vízórát is. 

   Vízóra akna elhúzható fedlappal
  Vízóra akna elhúzható fedlappal

Az akna elkészítése és az aknafedlap beépítése

Közművezetékek aknái az engedélyezett terv szerint nyomvonalon épülő vezetékre kerülnek, a tervben meghatározott helyre. Utak, terek alatt legtöbbször előregyártott vasbeton elemekből készül az akna alsó része és felmenő fala. A beton szerkezet tetején rendszerint egy szűkítő található (szintén beton), ami a nyílást a fedlaphoz igazítja.

A fedlapot ritka kivételtől eltekintve egy acél, vagy öntött vas keretbe teszik, legyen az felhajtható, kihúzható vagy kivehető aknafedél. Itt kezdődik a probléma nagy forgalmú utakon. A keretet karmok rögzítik a szűkítőbe, vagy a szűkítőhöz betonozott perembe. Kamion forgalmi terhelés esetén ezt igen nehéz úgy összehozni, hogy ne mozduljon el idővel az összetételnél valami. Egy biztos megoldás létezik: az aknák ne essenek keréknyomba. Helyszűke esetén ezt nehéz megvalósítani.

Közutakon az aknafedlapoknak az útszakaszon megengedett legnagyobb kerékterhelést kell elviselni hosszú távon.

A víznyelő aknák rácsos fedlapját a burkolatszinttől néhány milliméterrel lejjebb kell építeni, hogy a csapadékvíz biztosan belefollyon. Egyéb aknafedlapoknak a burkolatszinten kell lennie. Ezt kétféle módon érik el, vagy eleve a tervezett burkolatszintre építik az akna tetejét és ahhoz húzzák az aszfaltot (első kép), vagy az aszfalt terítés után emelik a megfelelő szintre. Teherautó keréknyomba eső aknák esetén az első megoldás ad tartósabb eredményt, amikor elsőre a tervezett szintre készül az akna. Az utólagos emelgetés több hibalehetőséget ad.

Forgalom alatti építésnél előfordul a két megoldás kombinációja, az aknákat az ideiglenes aszfaltszintre építik, hogy mehessen rajtuk a forgalom, majd a munkafolyamatok haladásával felemelik a tervezett kopóréteg szintre őket és a végső aszfaltot ahhoz igazítva terítik.

Forgalom alatti építkezés: a víznyelőrácsot és egy aknát már felemeltek a tervezett végső aszfaltréteg szintjére, az első akna még az ideiglenes aszfaltszinten van, kiemelés előtti fázisban.
Forgalom alatti építkezés: a víznyelőrácsot és egy aknát már felemeltek a tervezett végső aszfaltréteg szintjére, az első akna még az ideiglenes aszfaltszinten van, kiemelés előtti fázisban. 

Egy lakóház udvarán készülő vízóra akna építés ettől eltérő feladat, ezt akár helyszíni betonozással, vasszereléssel is építhetjük. A szokásos akna mélység azonban tartogathat meglepetéseket, valószínűleg dúcolást kell alkalmazni, ha függőleges külső falú munkagödörben dolgozunk. Találhatunk talajvizet, amit kedvezőtlen esetben szivattyúzni kell. 

A zsaluzást az egyéb betonozásoknál szokásos módon végezzük, erről másik cikkünkben írunk részletesen. Ugyanitt a vasalásról is találhatók ismeretek. 

A vízóra aknába időközönként le kell mászni, így kapaszkodókat érdemes az egyik oldalfalba helyezni betonozás közben. Erre legalkalmasabb és legegyszerűbb két végén derékszögben hajlított betonvasakat alkalmazni. A vízóra akna belmérete sokkal nagyobb kell legyen, mint a fedlap, így fontos feladat az akna tetejének megfelelő vasalása.

Házilag készített felhajtható vízóra akna fedél, kerettel összeépítve, helyszínen készült aknára telepítve
Házilag készített felhajtható vízóra akna fedél, kerettel összeépítve, helyszínen készült aknára telepítve

Az aknafedelet meg lehet vásárolni, ami lehet külön keret és bele illő fedlap, vagy egybeépített, nyitható keret és fedél, de házilag is elkészíthető (ez esetben méretezni kell járműteherre, vagy ki kell zárni, hogy jármű ráhajtson).

A helyszínen készülő akna betonozásához, beton összetételéhez és utókezeléséhez egyéb cikkeink adnak útmutatást.

Összefoglalás

Az aknák biztonságos és teherbíró lefedése feltétlenül szükséges. Közművezetékek aknáit megépítik a vezetékkel, vagy útépítéssel egyidejűleg.

Lakóházak udvarán, előkertjében fordul elő a saját kivitelezésű akna, pl. vízóra akna, melynek lefedését is meg kell oldanunk. Közlekedő útra eső akna lefedését méretezni kell. Meg kell oldanunk az akna biztonságos nyitását, zárását is.

A következő képeken nem járműteherre méretezett és ezért a használat során károsodott aknafedlapot, valamint egy betonlappal szakszerűtlenül, balesetveszélyesen lefedett aknát láthatunk.

Az ilyen kialakítás veszélyes és tilos

Az ilyen kialakítás veszélyes és tilos!

 Ide vonatkozó korábbi cikkeink:

Zsaluzás, betonvasalás – Útépítés Akadémia (utepitesakademia.hu)

Beton locsolás, öntözés — mettől meddig kell? (utepitesakademia.hu)

https://utepitesakademia.hu/beton-tipusok-jelolesek/

https://utepitesakademia.hu/beton-locsolasa-kotesi-ideje/

https://utepitesakademia.hu/beton-keveresi-aranyok/

Felhasznált irodalom:

https://www.bekasepker.hu/mindent-az-aknateto-helyes-beepiteserol

A fotók saját készítésűek.