Betonvasalás szabályai: Minden, amit tudni érdemes
Mi az a betonvasalás, melyek a betonvasalás szabályai, hogyan lehet gyorsan, szakszerűen, megbízhatóan elvégezni? Részletes útmutató!
A beton kiváló építőanyag, nagyon sok előnyös tulajdonsággal rendelkezik, egyik a kiváló nyomószilárdság. Ezt burkolat, pályaszerkezet építésnél jól ki tudjuk használni. Vannak hátrányos tulajdonságai is, amiket ellensúlyozni kell, hogy a kívánt funkciót jól betöltse. Egyik ilyen kedvezőtlen jellemzője a megszilárdult betonnak a kis húzószilárdság. Tartószerkezet esetében a tervezett húzószilárdság biztosítása fontos feladat. Ezért találták ki, kísérletezték ki az acélbetétekkel kombinált beton szerkezetet. Ezt nevezzük vasbetonnak vagy vasalt betonnak.
A beton vasalása
A betonvas egy speciális, bordázott felületű acélrúd. Betonacélt jellemzően hat és tizenkét méter hosszúságban forgalmaznak, házépítésnél a hatméteres alkalmazása célszerű (egyszerűbb szállítani). Főleg ipari felhasználás esetén fordul elő a 12 m hosszúságú.
A betonacélokat a vasbeton szerkezet tervezett funkciójához igazodva többféle átmérővel gyártják.
Leggyakoribb átmérők: 4-es, 6-os, 8-as, 10-es, 12-es, 16-os, 20-as, 25-ös, 32-es. A megnevezés az átmérőt milliméterben adja meg.
Kisebb épületeknél leggyakrabban a 8 és 20 mm közötti átmérőjűek használatosak.
Alapvetően hosszirányú acélbetéteket (másnéven szálvasakat) és keresztirányú kengyeleket alkalmazunk egy vasbeton szerkezetben.
A betonvasalás alapvető szabályai
A legfontosabb szabály az, hogy a vasalás elkészítése során rögtönözni tilos! A vasalást, vasszerelés módját az építmény tervében egy külön terv rész adja meg, ez a vasalási terv. Ezt a statikus készíti. Ez egy külön tudomány, a tervben meg kell adni minden teherhordó elemre az alkalmazandó betonacélok átmérőjét, elhelyezési módját, vagyis másképpen fogalmazva meg kell határozni az egyes betonacélok mennyiségét átmérőként, a betonacélok tervezett helyzetét, elhelyezkedését a beton anyagban, a beépítendő betonacélok alakját.
Amennyiben bármilyen okból építés közben változtatni kell a vasalási terv valamely részletén, azt csak a tervező engedélyével, jóváhagyásával tehetjük meg (ez akár az építési engedély módosítását is igényelheti).
Alapvető az is, hogy tapasztalat, vagy szakértelem híján ne fogjunk neki a betonvasalásnak, betonacél szerelésnek. A vasalási terv értelmezéséhez gyakorlat szükséges!
Vasbeton, vasaltbeton készítése előtt a zsaluzással együtt a vasalást is el kell helyezni, rögzíteni és csak azután kezdhetjük meg a beton anyag betöltését. A zsaluzás és a vasalás összefügg, hiszen minden betonacélt tökéletesen be kell borítania a betonnak, ez védi meg a korróziótól. A vasalás mellett a betonrétegnek el kell érnie egy minimális vastagságot. A fedőréteg előírt vastagsága attól függően változik, hogy milyen a környezet hatása. Az előírt vastagságot be kell tartani a hosszanti, a konstrukciós és a keresztvasalás esetében is. Erre a zsaluzásnál is ügyelni kell.
A készülő vasbeton elem funkciójától, építményen belüli elhelyezkedésétől függ, hogy a betonacél szerelést az előkészített zsaluzaton belül végezzük, vagy az építmény mellett egy sík területen szereljük össze és egyben (vagy főbb darabokban) helyezzük el a zsaluzaton belülre.
A betonacélokat a toldásnál és az illesztéseknél kötöződróttal kell rögzíteni átfedéssel. Hegeszteni tilos! A helyszíni hegesztés gyengíti a betonacélokat. Használhatunk (vásárolhatunk) előre összeszerelt betonacélhálót is, ha statikailag megfelelő szerkezetű. Az ilyen hálón az illesztéseket hegesztéssel végzik, ez esetben megengedett, gyári hegesztési körülmények között a betonacél gyengülést el tudják kerülni.
A betonvasalás menete
A terv szerinti átmérőjű és mennyiségű betonacélokat be kell szerezni, a munkaterületre kell szállítani.
Előfordul, hogy régebben vásárolt, vagy korábbról maradt betonacélt használunk, ez esetben különösen fontos a tisztítás, de újonnan beszerzett anyagnál is előfordulhat szennyeződés.
Legegyszerűbb egy drótkefével végig tisztítani a betonacélokat. Találhatunk rajta sarat, sódert, homokot, leváló rozsdásodást. Kerüljük a vegyszeres tisztítást, mert evvel ronthatjuk a beton és a betonacél tapadási képességét. A megtisztított, majd beépített betonacél megfelelő betontakarással elvileg nem rozsdásodik.
Fentiekben is említettük, hogy a zsaluzás és a betonacél szerelés összefügg, egymásra épülő, egymást segítő munkafázisok. A megfelelő zsaluzat tudja biztosítani a betonacél szerkezet terv szerinti betontakarását. A vasalási terv megadja a takarási vastagságot, de általános szabályok szerint a helyszínen készülő vasbeton szerkezetekben a fedőréteg legkisebb vastagsága 20 mm az épületen belül, ahol nem kell számolni agresszív környezeti hatásokkal. Nedves, agresszív környezetben ez az érték nagyobb (25-50 mm), az alapoknál 70 mm. A vasalást fedő réteg sehol sem lehet vékonyabb, mint a fő acélbetét átmérője.
Helyszíni betonozás előtt tehát első lépésként elkészítjük a megfelelő zsaluzatot. A betonacél terv szerinti szerelését elvégezhetjük a zsaluzatban, vagy elkészíthetjük azt sík talajon és utána egyben, vagy főbb darabokban tesszük a helyére.
A betonacél szerelést a terv szerinti átmérőkkel és kialakítással tegyük.
Általánosságban az egyes leggyakoribb átmérőjű betonacélok felhasználási területe:
6 mm–es esetleg kengyelnek alkalmas, de csak korlátozottan.
8 mm–es optimális kengyelnek, valamint lemez alapba is jó.
10 mm-es erősebb lemezalapba alkalmas és zsalukövet kitöltő betonanyagba is használatos.
12 mm-es sávalapokba, koszorúkba alkalmazzák.
14 mm-es szintén sávalapokba és koszorúkba ajánlható, kézi hajlítóval ez az átmérő még aránylag jól alakítható.
16 mm-es is használatos sávalapokba és koszorúkba továbbá gerendákhoz, ezt már kézi eszközzel nehéz hajlítani.
20 mm-es már ritkább egy lakóház építésénél, hosszabb gerendáknál fordul elő, kézi hajlító már nem alkalmas.
Mindez csak tájékoztató jellegű, a vasalás kialakítását bízzuk szaktervezőre!
20 mm-nél vastagabb betonacélok már jellemzően ipari felhasználásúak.
Szükséges lehet a beton toldása. Ezt csak átfedéssel szabad elvégezni. Az átfedés hossza is lényeges, semmiképp ne legyen kevesebb, mint az átmérő harminckétszerese, de ajánlott legalább az átmérő negyvenszeresével túlnyújtani a csatlakoztatott betonacélt. A csatlakozó elemeket kötegelő dróttal kell rögzíteni. Nem hegesztéssel!
A szálvasakat és a kengyeleket is kötegelővel kell összedrótozni a vasalási terv szerinti módon.
A betonacél szerkezet folytonos legyen (az elkerülhetetlen toldásokkal, rögzítésekkel). A sarkokban, elágazásokban általában „L” alakban hajlított betonacélt használunk.
Kötözés helyett hegesztés nem ajánlott, gyorsabb módszer, de gyengíti az acélt, így ez a teherbírás, a húzószilárdság csökkenését eredményezheti.
A kötözést végezhetjük hagyományos módon, 15-20 cm-es darabokra vágott kötöződrótokkal, melyeket fogóval hajtunk rá az acélra. Hamarabb végzünk gyors kötöző kéziszerszám használatával.
Nagyobb felületekhez, födémhez, aljzathoz beszerezhetünk előregyártott hegesztett acélhálót is, amennyiben egyezik a tervezett megoldással. Gyorsabban lehet így dolgozni, kimarad a kötözés. Fentebb kerülendőnek jeleztük a hegesztést, azonban az a helyszíni hegesztésre vonatkozik. Gyári körülmények között a szakemberek tudják úgy hegeszteni a toldást, csatlakozást, hogy az acél szükséges átmérője ne vékonyodjon.
A zsaluzatba helyezett vasalatot beton bedolgozás előtt rögzíteni kell. Alul fel kell támasszuk a vasalást, oldalt pedig biztosítani kell a megfelelő távolságot, hogy meglegyen a tervezett betontakarás, valamint a beton beöntés, vibrálás nem mozdítsa el. Az alátámasztást, távolságtartást rövid betonvas darabokkal oldhatjuk meg célszerűen.
Nagyobb építkezésnél az elkészült vasalást a beton bedolgozás előtt a műszaki ellenőrnek át kell vennie, jóvá kell hagynia. Családi ház építésénél ajánlatos a tervezővel ellenőriztetni, ha van erre lehetőség.
Beton bedolgozás előtt át kell nézni a zsaluzat közötti területet, nem maradhat föld, homok, vagy egyéb szennyezés a betonvasak között.
A zsaluzásról és vasalásról másik cikkünkben is olvashatnak.
Az acélháló szerelésén túl természetesen fontos a beton minőségének kiválasztása, a megfelelő bedolgozás és a gondos utókezelés is.
Összefoglalás
A betonozási folyamat során az egyik nagy figyelmet és tapasztalatot, szakértelmet igénylő munkafázis a vasalás elkészítése, vagy másnéven a betonacélok összeszerelése.
Akkor van esélyünk tartós építményre, ha a vasbeton szerkezet betonacél hálóját az előírt átmérőkkel, a szükséges mennyiségekkel a terv szerinti elhelyezéssel, a szükséges toldásokkal és kötésekkel jól elkészítettük, rögzítettük, gondoskodtunk az acél és az elkészült háló környezetének tisztaságáról.
Inkább többször nézzük át a késznek ítélt acélhálót, bizonytalanság esetén kérjünk segítséget, szánjunk elég időt a minőségi munkára. Beton bedolgozás után nem lesz módunk javítani az esetleg elmozdult háló helyzetén, ha nem tudtuk biztosítani az előírt betontakarást, a betonacél korrodálhat idővel, letöredezhet a szerkezet széle. Az acélháló kialakítása az egész építményre hatással lesz, hibás szerelés lerövidíti az élettartamot, gátolja a használhatóságot.
Ide vonatkozó korábbi cikkeink:
Zsaluzás, betonvasalás – Útépítés Akadémia (utepitesakademia.hu)
Beton locsolás, öntözés — mettől meddig kell? (utepitesakademia.hu)
https://utepitesakademia.hu/beton-tipusok-jelolesek/
https://utepitesakademia.hu/beton-locsolasa-kotesi-ideje/
https://utepitesakademia.hu/beton-keveresi-aranyok/
https://utepitesakademia.hu/beton-koszoru/
Felhasznált irodalom:
https://betonozz.hu/betonozas-vasalas/
https://epitoabc.hu/betonacel-in-the-house/
https://www.pixplan.hu/betonvasarlas-hogyan/
Dianóczky János-Mohácsi István: „Építészeti rajz és rajzolvasás” -Műszaki Könyvkiadó, Budapest 1959 (ábrák)